גינת התבלינים

רבים מצמחי התבלין גדלים כשיחי בר בשדות הארץ. הבאתם אל גינתנו יכולה ליצור גינה בעלת מראה דקורטיבי וזאת בשל שלל הגוונים והצבעים שצמחי התבלין מציעים. פרט לעובדה שצמחי התבלינים טובים לבישול ולמרפא הם יכולים לשמש כהגנה על הגינה ממזיקים שונים. כך לדוגמה הנענע- ששתילתה בקרבת פתחי הבית

תסייע בהרחקתם של נמלים מרצפות הבית.

 

את גינת התבלינים מומלץ למקם בחלקה מוצלת למחצה המוגנת מפני רוחות. רצוי למקמה ליד קיר או חומת גדר. כדאי לתכנן את המיקום כך שיהיה נוח ונגיש לאיסוף התוצרים. את גינת התבלינים אנו יכולים להצמיח משתילים קטנים או מזרעים. הטיפול בעשבי התבלין נוח ופשוט שכן הם אינם מפונקים. די להם בקרקע טובה ובקומפוסט כדי לגדול היטב.  

 

אסור לשכוח כי את השתילים הללו אנו אוכלים ולכן אין להוסיף דשנים כימיים או ריסוס כימי.

 

בתקופת הזריעה יש להשקות כל יום ולאחר מכן לעבר להשקיה של שלוש פעמים בשבוע. בהתאם כמובן לעונת השנה ומזג האוויר. 

 

להלן רשימה חלקית של צמחי תבלין שניתן לזרוע אותם בגינת הבית:


אורגנו- צמח רב שנתי, המשמש לתיבול מאכלים וגם להקלה על כאבי ראש. צמח האורגנו מגיע לגובה של 40 ס"מ, זקוק לשמש מלאה או לחצי צל, יש להשקות מעט והוא מתאים למסלעות.

 

ריחן מצוי – בזיליקום

צמח חד שנתי, מתאים מאוד לבישול ותיבול פסטות ומאכלים נוספים ומתאים גם להקלה על כאבי ראש ובטן. הצמח מגיע לגובה 60 ס"מ, זקוק לחצי צל. יש להשקות הרבה.

 

זעתר אזוב מצוי

צמח רב שנתי, מתאים לבישול ולתיבול  וגם להקלה בכאבי ראש, כאבי בטן ובחילות.

יכול להגיע לגובה 50 ס"מ, זקוק לשמש מלאה או לחצי צל. השקיה בינונית.

 

לואיזה-

צמח רב שנתי, מתאים לחליטת תה, להכנת סלט ובנוסף מרגיע כאבי ראש ובטן.

הצמח מגיע לגובה  60 ס"מ, זקוק לשמש מלאה או לחצי צל, השקיה בינונית, צמח נשיר – עליו נושרים בחורף ושבים באביב.

 

נענע-

צמח רב שנתי, מתאים לחליטת תה, להכנת סלטים ולמאכלים נוספים ובנוסף מרגיע כאבי ראש ובטן. גובה הצמח  40 ס"מ, זקוק לשמש מלאה או לחצי צל, זקוק להשקיה מרובה.

 

רוזמרין-

ישנם כמה זני רוזמרין שההבדל בניהם הוא בגובהם. מדובר בצמח רב שנתי המתאים לבישול ולתה אך גם להקלה בכאבי בטן. זקוק לשמש וחצי צל, להשקיה מועטה, מתאים מאוד למסלעות.