פתרונות גינון למשבר המים

סגויית משבר המים מהווה כידוע לכל בעיה בייחוד עם בוא הקיץ. מרבית בעלי הגינות הפרטיות, בעלי המרפסות הפורחות וחובבי הפריחה ככלל אינם יכולים עוד להקל ראש בכל הנוגע להשקיה. תקנות ההשקיה החדשות העתידות להיכנס לתוקפן בראשית חודש יוני, מאלצות את בעלי המדשאות והגינות הגדולות לצמצם את שטחי הגינה. הדשא הינו אויבו הגדול ביותר של המבקש לחסוך במים שכן הוא צרכן המים הגדול ביותר בגן. להלן מספר פתרונות:

 

 דשא סינטטי

 

במשתלת דרך המשי תוכלו למצוא מגוון הצעות לצמצום שטחי ההשקיה אם על ידי החלפת הדשא הטבעי בדשא סינטטי ואם על ידי בניית דקים. הדשא הסינטטי החל תחילה כצורך של מתקני ספורט שניסו לחסוך בעלויות מים וכן מן הקושי לגדל דשא רגיל בשל דריכה גבוהה. כיום הדשא הסינטטי תופס מקום של כבוד בגינות הציבוריות והפרטיות מטעמי חיסכון במים. פרט לעניין החיסכון במים יש לדשא הסינטטי יתרונות נוספים שכן אין צורך לכסח את הדשא או לרססו מפני מזיקים, הוא עמיד לדריכה גבוהה, ניתן להניחו לא רק על גבי קרקע אדמתית אלא גם מרצפות, משטחי בטון וכדומה. אצלנו במשתלה תוכלו למצוא מגוון נרחב של סוגי דשא סינטטי, מן הפשוטים ביותר ועד לדגמים אשר יקשו מאוד על המתבונן להבחין האם מדובר בדשא טבעי או בחלופה.

 

 פתרונות נוספים

 

לכל אוהבי הירוק הטבעי המסרבים להיכנע לחלופות הללו, מציעה המשתלה מגוון אחר של חלופות כגון:

השקיה בטפטוף טמון- לאוהבי המדשאות הירוקות (ואנו מצדדים בהם) ניתן לחסוך את צריכת המים ב-30% ויותר ע"י הטמנת טפטוף במדשאות קיימות. את הטפטפות ניתן להטמין לפני פריסת דשא חדש או תחת מדשאות קיימות תוך התאמת ההשקיה במיוחד ,שכן כך תקבלו דשא ירוק בצריכה נמוכה של מים.

חיפויי קרקע- משמעו של החיפוי הוא כיסוי פני הקרקע בין אם בעזרתם של חומרים טבעיים כדוגמת רסק עץ, שבבי עץ וגזם ואם על ידי שימוש בחומרים דוממים כגון יריעות פלסטיק, טוף, חלוקי נחל ועוד. החיפוי למעשה מקטין את איבוד המים על ידי אידוי וכך למעשה מוקטנת צריכת המים בכ- 40 אחוזים.

 

במשתלה תוכלו בליווי מקצועי להתאים השקיה לצמחיה השונה שכן שימוש נכון במחשב השקיה, מתזים וטפטפות מצמצם באופן משמעותי את הבזבוז המיותר במים. אפשרות נוספת היא שתילת צמחים חסכוניים העמידים בתנאי יובש. צמחים חסכני מים מוגדרים כך שכן לאחר התבססותם בקרקע הם דורשים בין 2-3 השקיות עזר בקיץ בלבד.

 

 צמחים חסכוניים במים

 

ישנם צמחים חסכני מים שפריחתם מרהיבה כגון:

אוזן דוב: צמח המכסה שטחים נרחבים, בעל פריחה יפיפייה. לצמח דרישות נמוכות להשקיה, השקית יתר תגרום לריקבונו. טיפול נכון בתקופת הקיץ ייתן אותותיו בסתיו עד לאביב בפריחה מרהיבה.

אוג חרוק: שיח היוצר כיפה גדולים ופרחיו ירקרקים שיח זה מתאים מאוד לאזורים יבשים וחסכוני מאוד במים.

 

מורן החורש: שיח ירוק הנותן פריחה לבנה, עליו מבריקים והוא קל מאוד לתחזוקה. את יתרונו בכל הנוגע לחסרון במים מיותר לציין מה גם שאינו דורש כמעט גיזום.

 

ליסיאנתוס: שיח הפורח כמעט כל השנה בעל פרח כחול שמרכזו צהוב, מתאים לרוב סוגי הקרקעות, יפה במיוחד כצמח בודד על קיר.

 

אחירותם החורש: שיח הנראה כשלהבת צהובה אשר בקצה ענפיו הירוקים פרחים צהובים גדולים בעלי מבנה פרפרני. פריחתו ראשיתה בחודש אפריל ועד לחודש אוגוסט.

 

קורנית מקורקפת: שיח נמוך המדיף ריח של זעתר, צמח זה מעדיף קרקע דלה פריחתו העשירה מתחילה בראשית חודשי האביב ונמשכת אל תוך הקיץ. פרחיו כדוריים וסגולים ואין הוא נדרש להשקיה מרובה כלל.

 

דוגמאות נוספות: לוע הארי גדול, געדה מפושקת, נץ החלב ועוד

 

  לסיום...

ישנן מספר פתרונות גינון שניתן להשתמש בהם על מנת להתמודד עם משבר המים, כמו כן אתם מוזמנים גם ליצור עמנו קשר או לקפוץ למשתלת "דרך המשי" ולהתייעץ עם הצוות שלנו, בהצלחה!