עצי זית

עץ הזית הוא אחד מסמליה של ארץ ישראל. הזית הוא אחד מעצי שבעת המינים, הפירות שבהם נתברכה ארץ ישראל: "כי ה' אלוהיך מביאך אל ארץ טובה, ארץ נחלי מים, עיינות ותהומות יוצאים בבקעה ובהר, ארץ חיטה ושעורה וגפן ותאנה ורימון, ארץ זית שמן ודבש" (ספר דברים).‏

הזית נזכר מספר פעמים רב בתנ"ך. אחד מאזכוריו הנוספים הוא במשל יותם: "הלוך הלכו העצים למשוח עליהם מלך ויאמרו לזית מלוכה עלינו : ויאמר להם הזית  החדלתי את דשני אשר בו יכבדו אלוהים ואנשים והלכתי לנוע על העצים" . 

            סמל נוסף של עץ הזית הוא חיבורו לשאיפה לשלום. סמל זה נפתח בחזרתה של היונה אותה שלח נוח לבדוק האם נגמר המבול. היונה שבה לספינת נוח עם עלה של זית: ותבוא אליו היונה לעת ערב והנה עלה זית טרף בפיה.

            מקורו של עץ הזית הוא במזרח התיכון, בארץ ישראל ודרום סוריה, שם הוא תורבת לפני כ-6,000 שנים. כיום עץ הזית נפוץ במיוחד במטעים ביוון, איטליה וספרד, שנחשבות ליצרניות שמן הזית הגדולות בעולם.  גם בישראל ניתן למצוא עצי זית רבים מאוד ומסוגים שונים. הזנים הנפוצים ביותר בישראל הם:

  • סורי - הזן הנפוץ באזור. מקורו בלבנון מקרבת העיר צור, ומכאן השיבוש בשמו, שכן הוא צורי ולא סורי. פירותיו עסיסיים וטעמם עשיר וארומטי. טעמו מעט חריף ומריר, ומועדף יותר לתיבול מאשר לטיגון.
  • נבאלי בלאדי - זן ארץ ישראלי הדומה לזן הסורי אך מבשיל לפניו. נפוץ בעיקר באזור יהודה ושומרון. הפרי עגול יותר וטעמו קל ועדין יותר.
  • ברנע - זן ישראלי יציר הכלאה. בעל איכות גבוהה וטעם איכותי, פירותי וארומטי.

 

עץ הזית הוא עץ דו מיני. בפרחיו ניתן למצוא גם עלי וגם אבקנים. לכן לרוב הוא אינו נזקק לתגבור של עץ מפרה . כמו כן, בשל פריחתו הרבה הזית לא נזקק לעזרת חרקים לצורך ההאבקה. די במשבי רוח קלילים כדי ליצור האבקה. חשוב מאוד להקפיד על השקייה קבועה של עץ הזית. בייחוד בחודשי סוף הקיץ עת התחלת הצימוח הסתווי והתחלת שלב הצטברות החלק הרך העוטף את הגלעין והאוגר בתוכו את השמן. המסיק מתבצע בחודשים אוקטובר ונובמבר, בעת שהפרי מגיע לסוף התפתחותו. השלב שבו נשבר הצבע הירוק של העלים הוא הסימן להתחלת המסיק.

 

 

כאשר שותלים עץ זית בגינה פרטית כדאי להתייחס למספר מרכיבים:

  • גודל הזית

עץ הזית מקבל את צורתו הסופית רק לאחר שנים ארוכות של צמיחה ושל גיזום. כדי להגיע למראה טוב (כמו עצי הזית המבוגרים בגליל) יש לגזום לאחר המסיק את העצים ולשמרם בגובה נמוך כדי לעורר צימוח מחודש ולהקל עליהם את המסיק הבא. גיזום רצוף זה של העצים הופך אותם ברבות השנים לכאלו. עץ זית בגינה הפרטית עם השקיה מסודרת יכול להגיע לגובה שk חמישה-שישה מטרים.

  • מערכת השורשים 

לעצי זית מערכת שורשים רחבה ושטוחה עם נטייה להתפשטות. שורשי הזית אינם נחשבים לאלימים כדוגמת הפיקוס אך הם בעייתים ליד משטחי רעפים ולכן לא כדאי לשתול זית קרוב למדרכות.

  • הפרי

עץ זית המטופל היטב יפיק כמות גדולה מאוד של פירות. הרבה מעברל למה שנוכל למסוק בדרך כלל בבית פרטי. חלק מהפירות, המכילים שמן רב, ינשור לאדמה. לכן כדאי לשתול זית רחוק ממשטחים מרוצפים.

  • משפחתיות

עץ זית מעניק למשפחה חוויה עצומה – המסיק. מסיבה זו הוא כדאי מאוד לגינה הפרטית על אף הבעיות שבגידולו. הזית הוא גם עץ חסכן במים וצורתו נאה מאוד ולכן הוא מומלץ בחום לשתילה

 

ניתן למצוא אצלנו במשתלת "דרך המשי" מגוון רחב של עצים – בגדלים שונים ומזנים שונים. החל מזית בדול של 7-8 ליטרים ועד עץ בוגר בן מספר עשרות שנים.